Midgard

  Wierzenia Ludzi Północy

  Share
  Bragisson
  Bragisson

  Wiek : prawie 100 lat
  Skąd : z jeszcze dalszej północy
  Zawód : Kowal/ Wojownik
  Ekwipunek : Zioło!

  Wierzenia Ludzi Północy

  Pisanie by Bragisson on 09.05.17 20:00

  Yggdrasil

  Każdy zapytany mieszkaniec północy powie, że Midgard to tylko jeden z dziewięciu światów, które znajdują się na drzewie życia, Yggdrasilu. Jest Asgard będący siedzibą Asów, Wanaheim gdzie znaleźć można Wanów. Álfheim skąd pochodzą elfowie. Muspelheim będący krainą ognia zamieszkałą przez ogniste olbrzymy, Helheim gdzie niepodzielnie panuje mroczna Hel. Kraina ta wchodzi w skład Niflheim, podobnie jak Jötunnheim gdzie żyją lodowe olbrzymy. Jest jeszcze Svartalfheim gdzie mieszkają krasnoludowie i w końcu Midgard świat ludzi.
  Nad drzewem opiekę sprawują Norny, które podlewają drzewo życia wodą ze studni Urdand brunnen. Norny są olbrzymkami, które przędą nić życia każdego człowieka. Niestety nie tylko one żyją przy tym drzewie, poza nimi są jeszcze trzy jelenie, które obgryzają korę drzewa życia, a także straszny wąż Niohoggra, który mieszkał w Niflheim. Poza tym było jeszcze kilka zwierząt, które mieszkało na drzewach.
  Był Ratatosk, który był przenoszącym wieści posłańcem i przy okazji wiewiórką. Był również orzeł, który poruszając skrzydłami powodował wiatry we wszystkich światach. Na szczycie drzewa mieszkała również koza o imieniu Heidrun, która podżerała liście drzewa.
  O powstaniu tego świata jest cała legenda, którą można usłyszeć nie raz i nie dwa od skaldów.  Ostatnio zmieniony przez Bragisson dnia 18.05.17 13:56, w całości zmieniany 2 razy
  Bragisson
  Bragisson

  Wiek : prawie 100 lat
  Skąd : z jeszcze dalszej północy
  Zawód : Kowal/ Wojownik
  Ekwipunek : Zioło!

  Re: Wierzenia Ludzi Północy

  Pisanie by Bragisson on 09.05.17 20:46

  Asowie

  Główna dynastia bogów. Są oni dobroczynnymi bóstwami zajmującymi się głównie polityką i militariami, chociaż zdarzają się w ich szeregach bogowie związani z innymi rzeczami.
  Do Asów należą:
  • Odyn - najwyższy z bogów. Określany jako bóg wojny i wojowników, bóstwo mądrości, władzy, poezji i magii. Był mężem bogini Frigg i ojcem Thora, Baldura, Bragiego, Höda, Hermoda, Tyra i Valego. Jego córkami były Walkirie. By stać się wszechwiedzącym Odyn poświęcił swoje oko, zaadoptował również Lokiego, od tego boga dostał sześcionogiego konia, a także włócznię wykutą przez krasnoludów. Towarzyszą mu zawsze dwa kruki, które przynoszą mu wieści z całego świata, a także dwa wilki.
  • Frigg - małżonka Odyna, matka Baldura, Hoda i Hermoda. Patronka małżeństw, opiekunka rodzin i ogniska domowego i bóstwo deszczu. Posiadała zdolności magiczne, które pozwalały jej tkać chmury, a także sprowadzać deszcz. Jej dniem jest piąty dzień każdego tygodnia.
  • Thor - bóg burzy i piorunów, sił witalnych a także rolnictwa. Patronuje również ognisku domowemu i małżeństwu. Jego żoną jest złotowłosa Sif. Jest bogiem, który wyjątkowo ukochał sobie ludzi i chętnie się nimi opiekuje, a także martwi się o nich. Jego atrybutem jest młot Mjollnir, który dawał mu władzę nad piorunami. Jego dziećmi są: Modi, Trud i Magni.
  • Sif - żona Thora, matka Modiego i Trud. Bogini zbóż, urodzaju, płodności a także patronująca miłości i urodzie. Jest przepiękną boginią o długich, szczerozłotych włosach, których wedle jednej z opowieści pozbawił ją Loki.
  • Loki - jest olbrzymem, który został adoptowany i usynowiony przez Odyna. Jest bogiem oszustwa, kłamstwa i ogólnie iluzji. Posiadał zdolność do zmiany swego wyglądu, przemiany. Jego żoną jest piękna Sigyn z którą miał dwóch synów: Narfe i Vale. Innymi jego dziećmi są: Hel - bogini podziemi, Jormungand - olbrzymi wąż opasający Midgard, Fenrir - olbrzymi wilk. A także Sleipnir - sześcionogi koń, którego dosiada Odyn.
  • Sigyn - żona Lokiego, matka Narfe i Valego. Nie tylko była oddana swemu mężowi - z którym miała naprawdę dużo problemów - ale mówi się również, że przynosiła szczęście każdemu, kto znalazł się w jej otoczeniu.
  • Baldur - jest mężem Nanny, ojciec Forsetiego. Był symbolem dobra, piękna i mądrości. Jako jedyny bóg nie musiał jeść jabłek dających długowieczność, bowiem sam z siebie jest długowieczny. Często jest też wiązany ze słońcem.
  • Nanna - żona Baldura, matka Forestiego. Podobnie jak mąż była boginią piękna, dobra ale patronowała również wiośnie. Nie była tak piękna jak mąż, ale bardzo go kochała i była mu szalenie wierna.
  • Höd - niewidomy bóg, syn Odyna i Frigg. Patronował on wszelkiej ciemności, zimnu i ogólnie zimie.
  • Hermod - bóg posłaniec, ale również heros nie bojący się żadnego wyzwania.
  • Bragi - bóg będący pół-olbrzymem, syn Odyna i Gunnlod - olbrzymki pilnującej miodu skaldów. Mąż Idun, bóg poezji, elokwencji patron i opiekun skaldów.To on razem z żoną opiekowali się poległymi wojownikami w Walhalli.
  • Idun - bogini wiosny odpowiedzialna za złote jabłka, które czyniły bogów Asgardu długowiecznymi. Córka krasnoluda, choć jak na przedstawicielkę tej rasy była bardzo... wyrośnięta, ale również ładna.
  • Tyr - bóg wojny, walki, siły, honoru, prawa a także sprawiedliwości. Zwany "jednorękim" i to całkiem słusznie, bowiem rękę stracił podczas próby poskromienia olbrzymiego wilka, potwornego syna Lokiego, Fenrira. Do Tyra należy drugi dzień tygodnia.

  Bragisson
  Bragisson

  Wiek : prawie 100 lat
  Skąd : z jeszcze dalszej północy
  Zawód : Kowal/ Wojownik
  Ekwipunek : Zioło!

  Re: Wierzenia Ludzi Północy

  Pisanie by Bragisson on 12.05.17 13:05

  Wanowie

  Pierwsza i starsza dynastia bogów, która wyparta została przez Asów, a także pokonana przez nich w Wojnie między boskimi rodami. Są to głownie bogowie i boginie związane z naturą i przyrodą.
  Do Wanów należą:
  • Freja - bogini wegetacji, miłości, płodności, magii ale również wojny. Do niej należała połowa poległych wojowników, którzy trafiali na pola Fólkvangr. Jej mężem był Od, miała również bliźniaczego brata Frejra i dwie córki: Hnoss i Gersimi. Potrafiła przemienić człowieka w dzika, zaś jej atrybutami były: złoty naszyjnik, dzik Hildisvin, wóz zaprzęgnięty w uskrzydlone koty i szata z sokolich piór, która pozwalała jej na zmianę w sokoła.
  • Od - bóg letniego słońca, wieczny podróżnik. Nigdy nie było go w domu, wiecznie podróżował i co ciekawsze należał do Asów. Jednak Asgardu unikał niemal jak ognia.
  • Frejr - bóg urodzaju, roślinności, pokoju, płodności, bogactwa i radości. Był bliźniaczym bratem Frei, jego żoną była Gerda.
  • Gerda - piękna, ale i charakterna córka olbrzyma, która nie chciała początkowo wyjść za Frejra. Ostatecznie jednak temu bogowi udało się ją poślubić,choć uczyniło go to bezbronnym (Frejr musiał oddać swój miecz, by móc poślubić piękną Gerdę).
  • Njord - bóg spokojnego morza i jego zasobów. Opiekował się również kupcami i myśliwymi. Odpowiadał również za wiatry zarówno te lądowe, jak i nad wodami. Ojciec Frei i Frejra.
  • Gullweig - bardzo tajemnicza bogini, która uważana jest za tą, która była pionierką alchemii i magii. Była bardzo piękna, promienna i to budziło niepożądane żądze w ludziach i bogach. To z jej powodu wybuchła pierwsza wojna między Asami i Wanami. Z tego powodu próbowano ją zabić, trzykrotnie próbowano ją spalić, ale po każdym paleniu stawała się tylko coraz piękniejsza.


  Sponsored content

  Re: Wierzenia Ludzi Północy

  Pisanie by Sponsored content


   Obecny czas to 23.01.19 18:58